logo

-- EDITORIAL || CULTURA || SPORT || PAGINA ELEVILOR || DINCOLO DE TISA || INTERVIU || DIASPORA SIGHETEANA || PSIHOLOGIE || CULINAR || EDITORIAL --

CALIFICARE! CSM SIGHETU MARMAȚIEI – CSM VICTORIA CAREI 2-1 PDF Imprimare Email 180 Afişări
Scris de Sighet Online
Luni, 25 Martie 2024 09:43

CSM Sighetu Marmației și-a văzut visul îndeplinit și s-a calificat în play-off după un meci dramatic, 2-1 (1-0) cu CSM Victoria Carei. Golul care a consfințit accederea între primele patru formații ale Seriei 10 a Ligii 3 a venit în minutul 90+4.

Meci de totul sau nimic în ultima etapă a sezonului regulat între CSM Sighetu Marmației și CSM Victoria Carei. Maramureșenii aveau nevoie de victorie și de un rezultat strâns la Lotus Băile Felix cu Minerul Ocna Dej. Și totul era în grafic după primele 45 de minute. 1-0 la Sighet, gol Zaharia, respectiv 0-0 la Lotus. Oaspeții au egalat în partea secundă și gazdele erau ieșite din cărțile play-offului, fiindcă Băile Felix se afla în avantaj minim (1-0). Norocul și-a întors fața către elevii lui George Zima la ultima fază, în minutul 90+4, același Zaharia aducând o calificare dramatică pentru CSM Sighetu Marmației, care după numai două sezoane la acest nivel ajunge între cele mai bune patru formații din serie.

„Primul gând este către portarul nostru Oneț, care a avut o intervenție nereușită la golul egalizator, iar în acel moment eram în play-out. Dincolo de fotbal, suntem o familie, un grup foarte tânăr pentru ce am reușit, dar unit și niciodată nu o să ne lăsăm vreun coleg singur, la greu. Rezultatele sunt importante, dar noi mereu pornim la luptă de la factorul psiho-social. Această calificare este o reușită mare pentru fotbalul din Sighet în ultima perioadă de timp și jucătorii merită tot respectul. Dedicăm tuturor sighetenilor această victorie și felicit tot stafful meu, fără ei eu nu pot să reușesc!”, ne-a declarat antrenorul George Zima.

CSM Sighetu Marmației: Oneț – F. Simion, Brașoveanu, Pape, Tomșa, Deivid, Razak, Mitruscsak, Zaharia, Șofroni (81, Negruț), Guigui. Antrenor: George Zima.

Sursa: Graiul.ro