logo

-- EDITORIAL || CULTURA || SPORT || PAGINA ELEVILOR || DINCOLO DE TISA || INTERVIU || DIASPORA SIGHETEANA || PSIHOLOGIE || CULINAR || EDITORIAL --

La Strîmtura s-a desfășurat Cupa ’’Fair-Play’’ la fotbal PDF Imprimare Email 914 Afişări
Scris de Sighet Online
Marţi, 03 Noiembrie 2015 20:35

Sâmbătă, 31 octombrie, la Strâmtura,  s-a derulat Cupa ‚’Fair-Play’’ la fotbal. Gazda evenimentului a fost preotul Vasile Codrea, un împătimit al fotbalului.

Într-o atmosferă caracterizată de spiritul  competițional  echipele participante au avut  o bună evoluție. După disputarea meciurilor a rezultat următorul clasament : Locul 1  Inter 07 Sighet, locul 2 Gold Boys, locul 3 F.C. Amicii, locul 4 Juniors MM.  Golgheterul competiției a fost desemnat Cristian Bizău, cel mai bun fundaș a fost Vasile Franco, cel mai bun mijlocaș Adrian Pop, cel mai bun portar, Călin Mureșan, cel mai bun atacant Vasile Damian, cel mai tehnic jucător Daniel Bizău.

Titlul de cel mai bun jucător al turneului i-a revenit lui  Gheorghe Mihnea. Vedeta incontestabilă a turneului a fost Gheorghe Tomșa( Vâjul), care la cei 72 de ani a avut o evoluție remarcabilă, acestuia fiindu-i înmânată cupa pentru cel mai longeviv jucător. Cel mai fair-play jucător a fost Vasile Codrea.

Organizatorii au înmânat și o cupa pentru cel mai sexy jucător, cupă care i-a fost dată lui  Marin Cârciu. ‘’ Fotbalul este elementul de coeziune care ne oferă un mod plăcut de a ne petrece timpul liber.

A fost o competiție reușită. Urmează ca și pe viitor să organizăm asemenea  competiții fotbalistice.  Îi mulțumim părintelui Vasile Codrea pentru condițiile excelente oferite pentru derularea turneului’’, a spus av. Toader Șuștic, organizator. În încheiere participanții au gustat din preparatele culinare pregătite de ‚’maestrul’’  bucătar Călin Mureșan.