logo

-- EDITORIAL || CULTURA || SPORT || PAGINA ELEVILOR || DINCOLO DE TISA || INTERVIU || DIASPORA SIGHETEANA || PSIHOLOGIE || CULINAR || EDITORIAL --

Scris de Dani Godja
Duminică, 08 Februarie 2015 13:58

Azi de la ora 11:00 in sala de sport a liceului tehnologic Marmatia, a avut loc meciul de volei dintre CSS Sighet si LPS Cluj-Napoca, meci incheiat cu scorul de 1-3. Cei care nu au fost prezenti au ratat unul din cele mai frumoase meciuri de volei pe care le-a vazut Sighetu-Marmatiei in ultimii ani. Scorul la care au pierdut fetele din Sighet nu reflecta deloc meciul de pe teren, dar ghinionul si cele cateva greseli in plus si-au spus cuvantul, facand ca meciul sa fie castigat de fetele din Cluj. Daca fetele noastre au pierdut primul set la doar cateva puncte, al doilea set l-au castigat la scor, clujencele fiind practic inexistente pe teren. DIn pacate, setul al treilea a fost pierdut la o diferenta de doar doua puncte, iar al treilea tot la o diferenta mica de scor, fetele nostre fiind afectate emotional si de accidentarea uneia dintre colege pe finalul meciului iar clujencele nerepetand sirul de greseli din primele doua seturi. Per total, experienta net superioara a clujencelor si-a spus cuvantul in momentele cheie, facand diferenta intre cele doua echipe. Sa nu uitam ca fetele din Cluj sunt eleve ale unui liceu sportiv, pe cand sighetencele invata la licee teoretice unde orele de sport sunt mai putine.

Doresc sa felicit fetele echipei sighetene care au fost foarte aproape de victorie astazi, oferind un meci superb, bine inchegat, cursiv, cu salvari de mingi in situatii extrem de dificile. Echipa locala de volei a crescut foarte mult ca valoare de la ultimul meci pe care eu l-am vazut acum cateva luni, fiind o cu totul alta echipa. Felicitari antrenorului Attila Zoltan care a reusit intr-un timp foarte scurt sa creeze o echipa foarte competitiva, precum si fetelor care au muncit mult sa ajunga la acest nivel.

Din pacate, conditiile in care s-a jucat acest meci au lasat mult de dorit din cauza salii foarte friguroase unde atat jucatoarele si arbitrii cat si publicul au inghetat de frig. Acestea au fost si conditiile de antrenament pentru fetele noastre... In Sighet trebuie sa ne bucuram ca cineva sprijina acest sport din putinul pe care-l poate oferi, desi conditiile sunt departe de cele decente... Daca se doreste realizarea de performanta sportiva poate se va gandi cineva sa schimbe caloriferele salii de sport pentru a putea oferi un minim de conditii in acel spatiu pe timpul iernii.