logo

-- EDITORIAL || CULTURA || SPORT || PAGINA ELEVILOR || DINCOLO DE TISA || INTERVIU || DIASPORA SIGHETEANA || PSIHOLOGIE || CULINAR || EDITORIAL --

Jucătoarea de tenis Iulia Dună, locul I la Arad dupa ce a învins campioana Serbiei şi vicecampioana Ungariei PDF Imprimare Email 1588 Afişări
Scris de Sighet Online
Duminică, 08 Iunie 2014 21:16

Comportare extraordinara a tenismenei Iulia Duna la concursul international  "INTENSA SANPAOLO CUP 12 " desfasurat la Arad! Iulia Duna a reusit sa se claseze pe locul 1 la primul ei concurs international la care a participat. Desi n-a beneficiat de o tragere la sorti favorabila, tanara tenismena a evoluat cu multa determinare si multa ambitie, reusind in final sa se impuna in cel mai important concurs la care a evoluat.

Astfel, în primul tur a avut un meci extrem de dificil în compania campioanei Serbiei, Teodora Vujcic pe care a învins-o dupa un meci dificil cu scorul 7-5; 4-6; 6-2, fiind aplaudată la scenă deschisă. În turul secund, Iulia dispus cu 7-5; 6-3 de Ana Manea, jucătoarea Tenis Club Bucureşti. În sferturile de finală a reuşit să o învingă cu 7-5; 7-6 pe Mara Traşcă, jucătoarea clubului Dinamo Bucureşti. Semifinala disputată în faţa vicecampioanei Ungariei a constituit o nouă victorie pentru eleva profesorului Eugen Mihaljek, câştigând la scorul de 7-6; 6-7; 6-3. În finală, Iulia Dună a dispus de austriaca Marion Leski cu scorul de 7-6; 7-5.   De remarcat ca Duna Iulia a reusit sa revina de la scorul de 2-5 in setul secund. Un aport desebit in cariera Iuliei il are tatal sau, dr Duna Remus Duna, care face eforturi deosebite pentru cariera si performanta tenismenei legitimate la CSS SIGHET.

Sursa: antrenor profesor Eugen Mihaljek