logo

-- EDITORIAL || CULTURA || SPORT || PAGINA ELEVILOR || DINCOLO DE TISA || INTERVIU || DIASPORA SIGHETEANA || PSIHOLOGIE || CULINAR || EDITORIAL --

Fotbalistul sighetean Marius Bilaşco, la al treilea gol în China PDF Imprimare Email 1000 Afişări
Scris de Sighet Online
Joi, 29 Septembrie 2011 06:44
Fotbalistul Marius Ioan Bilaşco, plecat de la Steaua Bucuresti (născut la data de 13 iulie 1981 la Sighetu Marmaţiei) a înscris al treilea său gol pentru Tianjin Teda, în partida împotriva celor de la Dalian Shide, într-un meci încheiat la egalitate, 2-2.

Titular, Bilaşco a deschis scorul încă din minutul 5 pentru Tianjin, care şi-a majorat diferenţa imediat după pauză. Oaspeţii au revenit însă pe final, reuşind să egaleze.

După 26 din cele 30 de etape ale primei ligi din China, echipa lui Bilaşco e pe locul şapte, cu un meci mai puţin disputat.

Produs al Şcolii de Fotbal "Nicolae Dobrin" din Piteşti, Marius Bilaşco a reuşit prima sa performanţă notabilă în timpul junioratului, reuşind să devină Campion Naţional la Juniori alături de Sporting Piteşti. În plus, a reuşit să bifeze 32 de apariţii în echipa naţională de juniori a României.
Cel poreclit Bilă a debutat la echipa mare a celor de la FC Argeş în anul 1998. Pe 24 octombrie 1998, el debuta în Liga 1, într-un meci câştigat de formaţia sa cu scorul de 1-0 în faţa lui FC Naţional.